BANKKART BAŞAK TEDARİK ZİNCİRİ FİNANSMANI PROTOKOLÜ İMZALANDI
BANKKART BAŞAK TEDARİK ZİNCİRİ FİNANSMANI PROTOKOLÜ İMZALANDI
Tarih: 17-12-2020

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ın katılımıyla imzalanarak geçtiğimiz günlerde duyurusu yapılan ticari mal alım-satımlarında kolay finansman için gerçekleşecek işbirliğine ilişkin oluşturulan “Bankkart Tedarik Zinciri Finansman Projesi” kapsamında Doğanhisart Ticaret Odası ile Ziraat Bankası arasında “Bankkart Tedarik Zinciri Finansman Protokolü” imzalandı.

17 Aralık 2020 Perşembe günü Doğanhisar Ticaret Odası hizmet binasında Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kapcı ve Ziraat Bankası Doğanhisar Şube Müdürü Mehmet Yaşar arasında imzalanan protokolle “Bankkart Tedarik Zinciri Finansman Protokolü” devreye girmiş oldu.

İmzalanan protokol ile ilgili açıklamalarda bulunan Doğanhisar Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kapcı; “Pandemi sürecinin devam etmesiyle birlikte, üyelerimizin finansman ihtiyaçlarının karşılanabilmesi adına alternatif mekanizmalar geliştirilmektedir. Bu kapsamda Ziraat Bankası işbirliğinde Oda üyelerinin mal alımlarında esnek vadelendirme ve taksit imkanı sağlayarak nakit akışını kolaylaştıracak olan “Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı Projesi” hayata geçirilmiş bulunmaktadır. Proje, taraflar arasındaki ticaretin kart sistemi üzerinden güvenle yapılmasını ve iş hacimlerinin büyütülmesini amaçlamaktadır. Bu sayede üyelerimizin tedarik zincirinin aksamadan sürdürülmesine ciddi bir katkı sağlayacaktır. Bu ürünle alıcılar ve satıcılar arasında büyük bir tedarik zinciri kurulması, tedarik zincirinin işleyişi ve devamlılığını kolaylaştırılmıştır.” ifadelerini kullandı.

Sistemin işleyişi özet olarak şu şekildedir;

Alıcı, satıcının Bankkart POS’undan kapalı devre tanımlanmış limiti dahilinde Bankkartını geçerek ödeme vadesini/vadelerini ve tutarlarını girer ve alış işlemini gerçekleştirir.

Satıcı Alıcı ile anlaşmış olduğu tutar ve vadeye göre Bankkart POS’undan geçilmiş olan tutarı ister ödemenin vade tarihi ve taksit sayısına göre değişkenlik gösteren oranlar üzerinden erken ödeme faiz/komisyonunu ödeyerek ertesi gün hesabına geçebilir,

İsterse de vade tarihini bekleyerek;
90 güne kadarki vadelerde vade + 5 gün sonra,
180 güne kadarki vadelerde vade +10 gün sonra,
540 güne kadarki vadelerde vade +20 gün sonra,
HERHANGİ BİR KESİNTİ OLMAKSIZIN hesabına geçebilir.

Ertesi gün ödeme durumunda vadeli çek/senet işlemlerinde uygulanan iskonto oranlarının altında bir oran uygulanmakta olup sistemin doğası gereği iskonto/iştira limiti olmayan müşterilerimiz de geçilen tutarı vadesini beklemeden alabilecektir.

Protokol sayesinde üyelerimiz tahsilat ile uğraşmadan güven içinde mallarını satabileceklerini işaret eden Doğanhisar Ticaret Odası Başkanı Sami Kapcı; üyelerimiz sattıkları mal bedelini alacak riski taşımadan Ziraat Bankası garantisiyle peşin ya da taksitli alacaklardır. Böylece nakit akışı öngörülebilir hale gelecektir. Alıcılarda uygun vade ve maliyette finansman temin ederek tedarik ihtiyaçlarını karşılamış olacak ve vadesi 1,5 yıla ulaşan kredi imkanına kavuşacaklarının altını çizdi. Oda üyelerimiz, artan korona virüs vakaları nedeniyle yeni tedbirlerin alındığı bu dönemde, nakit akışlarını rahatlamasının sağlanacağını belirtti.
Detaylı Bilgiye buradan ulaşabilirsinizYukarı
  • Sosyal Medya